За да сработят поне отчасти едни мита, то те трябва да са базирани на икономическа логика...

От Фейсбук профила на Тома Николов
"РАВНИ ДРУГИ УСЛОВИЯ"
Идеята, че ефектът от въвеждането на мита е прогнозируем или измерим по какъвто и да е начин в условия на зрял тръмпизъм, е колосално глупава!
И това е така, защото икономиката не е способна да измерва болни мозъци...
Теоретично ефектът от въвеждането на мита се изчислява с помощта на икономическа геометрия - сума ти триъгълници и правоъгълници, които определят кой печели или губи от въвеждането на мита. Като цяло загубата за потребителите и вносителите е винаги по-голяма от печалбата на правителството и местните производители. Пак на теория в дългосрочен план замяната на вноса с местно производство би следвало да доведе до създаване на повече БВП в местната икономика и нови работни места.
НО...
... това предположение е в сила единствено при "равни други условия", една икономическа фикция, която никога не съм харесвал, и която в случая включва липсата на насрещен отговор от засегнатата страна. А такъв отговор почти винаги има и понеже в резултат на въвеждането на мита и насрещни мита се снижава глобалният ефект от специализацията в производството и международното разделение на труда (най-просто казано - вече не всичко се произвежда от този, който може да го произведе най-бързо, най-евтино, най-качествено и с най-малко ресурси), то има загуба на БВП, икономически растеж и благоденствие за всички участващи в упражнението.
И не е като да не го знаем това - ефектите от Закона за вносните мита от 1932-ра (известен още като "Смут-Хоули") са добре документирани.
Но всичко това вие вече вероятно го знаете - писа се хиляди пъти по темата. Това, за което не се пише, са нещата, от които повечето икономисти не се интересуват, защото не могат да ги измерят. За да сработят поне отчасти едни мита, то те трябва да са:
1. Базирани на икономическа логика, тоест формулата, по която се определят да не е създадена от ИИ поради липса на естествен такъв, както и да не се облагат стоки, които са незаменими като внос, защото там може да има само и единствено обща загуба за икономиката поради липсата на заместващо родно производство. Пример за идиотизъм в митата на Тръмп са тези за Мадагаскар, които вече иронизирах преди два дни - 47% мито, защото САЩ внася прекалено много ванилия (то няма от кого другиго да я внесе), а изнася твърде малко iPhones.
2. Разумни - пак опираме до формулата, но и до идеята да се наложат такива мита, че да няма насрещен отговор, тоест да се облагат само отделни стоки и то постъпково до постигане на нужния ефект върху родното производство (постъпково - за да няма насрещни действия, а пазарите и потребителите да не търпят ценови шок). Отново - ако обложим с мито вносна стока, но дори с митото тя остане по-евтина от местния еквивалент, икономиката няма да спечели нищо, а потребителите ще са на загуба. Пример - вносът на дървесина от Канада!
3. Предвидими! Тук е заровено първото куче!!! Мита се въвеждат така, че засегнатите от тях да могат да реагират с минимални сътресения. Например ЕС се кани да въведе насрещни мита върху вноса на американска соя от 1-ви декември, така че да даде време животновъдите да реагират (американската соя в ЕС се ползва 99,99% за фураж), да създадат запаси, да сключат нови договори за доставка. Тарифи от днес за утре и върху каквото ни хрумне предната вечер НЕ СЕ ВЪВЕЖДАТ! Освен всичко друго тук е налице и огромно притеснение за корупция - подобно въвеждане на тарифи позволява ОГРОМНИ по размер пазарни спекулации от страна на тези, които разполагат с вътрешна информация. Наречете ме циник, но съм твърдо убеден, че Тръмп и сие яко са се облажили от случващото се на фондовите и стокови борси през последните два месеца!
4. ПОСТОЯННИ!!! Тук е заровено второто и далеч по-голямо куче! Тарифи се въвеждат така, че бизнесът да може да планира и прогнозира. Предвидимостта касае част от този проблем, но ако даден бизнес има резервни/алтернативни/аварийни планове за действие, дори въведени без предизвестие тарифи няма да го съсипят. Ако нашият Бойко Борисов мени мнението си по два пъти седмично (и то обикновено под обществен натиск), то Тръмп е способен да промени своето два пъти дневно и по три пъти - в неделя (и то само между две дупки на игрището за голф)!!! При това Тръмп е напълно способен да промени мнението в посока, абсолютно противоположна на обществените нагласи (в армията биха го охарактеризирали като НУРС).
Нека обясня защо това е най-сериозният проблем с митата в момента.
Първо - една история от Калифорния за местен търговец на авокадо. В началото на февруари 2025 Тръмп обложи с 25% мита целия внос от Мексико, който не попада в новото търговско споразумение, сключено по времето на първия му мандат. В това число - авокадото! Това е относително нетрайна стока и се внася няколко пъти седмично, не може да се държи на склад. Въпросният търговец бе внесъл авокадо за първи път по новите цени, влезли в сила предния ден. Три часа по-късно Тръмп временно отмени въвеждането на мита за Мексико. Стойността на митото остана като загуба за вносителя, защото няма как да го прехвърли върху търговеца на дребно или потребителите - 80% от авокадото на пазара бе внесено на стари цени. Хиляди долара загуба за въпросния търговец, която няма кой да компенсира и за която Тръмп дори не се извини!
Второ - една автомобилна история. Митата върху вноса на части от Мексико и Канада правят всеки автомобил, произведен в момента в САЩ с между 10 000 и 15 000 долара по-скъп. Затова и много фабрики спряха вноса на части и асемблирането на нови автомобили, докато не се разбере в края на този месец или в началото на следващия с по-голяма сигурност дали митата ще останат. Никой не знае, Тръмп включително! Временно без работа и заплата са десетки хиляди работници от автоиндустрията в САЩ, Канада и Мексико. Но това не е всичко!
Дилърските центрове ще избягват да купуват от производителите и вносителите автомобили по новите цени от страх да не стане като с търговеца на авокадо - да се озоват заредени със скъпа стока, а митата изведнъж да бъдат свалени и конкурентите им да заредят евтино. Затова купуването на автомобил в САЩ ще стане бавен и мъчителен процес - в дилърските центрове ще има основно автомобили втора ръка и единични бройки нови автомобили, като потребителите ще трябва или да купят наличния модел с наличните цвят и екстри или да чакат седмици и месеци, за да получат персонализиран за нуждите и предпочитанията си автомобил. Същото в пълна сила ще важи и за европейския и азиатски внос. Но и това не е всичко!
Поради покупките на единични бройки (без отстъпки за количество) и по-големите разходи за доставка на единични бройки цените на новите автомобили ще се оскъпят допълнително с до 5%. Но и това не е всичко!
В момента, в който наличните автомобили на стари цени се изчерпят, потребителите ще отложат за неопределен срок покупката на нов автомобил, защото ще се надяват Тръмп да отмени митата (което той може да направи във всеки един момент). Дилърите ще намалят рязко оборотите си и ще започнат да изпитват проблеми с паричните наличности, поради което цените още ще се повишат, защото ще загубят и отстъпката за плащане в брой! И там ще започнат уволнения на служители! Но и това не е всичко!
Този зловещ ефект ще се разпространи върху всяка вносна стока в икономиката на САЩ - тя ще се купува в малки количества, без запасяване за повече от няколко дни, а по възможност покупката ще се отлага. Сладкарите например ще имат запас от ванилия за седмица, а не за месеци напред. И върху повишената цена от митата ще се добави навсякъде и добавка заради загубените отстъпки за количество и завишени транспортни разходи. Ванилията например ще поскъпне не с 47%, а с между 55% и 60%.
Поскъпването вероятно първоначално ще се поеме частично от вносителите за сметка на собствената им печалба, от търговците на едро и дребно, от производителите, внасящи ресурси (сладкарите например). Но това няма как да продължи безкрай и понеже митата са официална държавна политика никой не може да се надява на помощ със скъпия внос. Стратегията на Тръмп гласи: "Произвеждайте в САЩ!" Как ще стане това с ванилията, например, все още не ми е ясно...
В резултат на икономическата несигурност икономиката на САЩ драстично ще се забави, ако след месец митата са все още в сила. Не само заради самите мита, които и бездруго са достатъчно лоши за нея, а основно заради твърде глупавото им прилагане и непостоянството на Тръмп!
При огромната политическа стабилност, с която Тръмп разполага (контролира и двете камари на Конгреса), умът ми не го побира как и защо се създава толкова сериозна икономическа нестабилност!? И всичко това - заради един болен оранжев мозък!!!
Няма какво да се лъжем - от експериментите на Тръмп с митата, провеждани по най-безобразен начин, американската икономика ще пострада в пъти по-силно, отколкото световната!
Да не забравя - кризата с митата е само една от трите големи кризи, които предстои да ударят американката икономика! Но за другите две - в следващи постове!
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mrezhata/za-da-srabotyat-pone-otchasti-/